Ile kosztuje rekuperacja?


Koszt rekuperacji wcale nie jest wysoki, choć jak każda instalacja czy jakikolwiek inny element domu, rekuperator ma swoją wartość. Cena takiej instalacji oczywiście uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ na to mają:

 • kubatura domu;
 • ilość i przeznaczenie znajdujących się pomieszczeń w budynku,
 • wybrane urządzenie (rekuperator),
 • sposób dystrybucji powietrza (kanały sztywne, elastyczne lub inne),
 • dodatkowe urządzenia (np. gruntowy wymiennik ciepła, jednostka chłodząca Artic),
 • możliwości prowadzenia przewodów,
 • wymagania i oczekiwania inwestora.

Jak widać, czynników jest dość sporo i każdy z nich w bezpośredni sposób wpływa na koszt rekuperacji. Kontynuując odpowiedź na zadane pytanie, cena może się wahać od 12 000 – 13 000 PLN nawet do kilkudziesięciu tysięcy PLN w ekstremalnych przypadkach. Chcąc się dowiedzieć, jaki jest faktycznie koszt takiej instalacji w przypadku konkretnego domu najlepiej wysłać zapytanie ofertowe do firmy zajmującej się tym zagadnieniem, wtedy poznamy realną cenę rekuperatora oraz koszt wykonania tego typu instalacji. Trzeba zaznaczyć, że im wcześniej zdecydujemy się na rekuperację, tym mniejsze koszty za nią poniesiemy. Więc nie ma na co czekać. Zapytaj ile będzie kosztować Rekuperacja w Twoim domu! oferta jest bezpłatna!

Na co zwrócić uwagę?

Nie jest łatwą sprawą wybór takiego urządzenia jak rekuperator. Cena nie jest jedynym istotnym elementem. Trudność mogą mieć zwłaszcza osoby, które pierwszy raz spotykają się z tym tematem. Na co zwrócić uwagę? Co jest ważne przy jego wyborze? Warto w takim przypadku zdać się na wiedzę doświadczonego inżyniera, który doradzi nam urządzenie spełniające nasze oczekiwania. Żeby jednak wiedzieć dlaczego akurat to urządzenie jest polecane, należy posiadać minimalną wiedzę o cechach, które decydują o funkcjonalności rekuperatora.

Poniżej najważniejsze z nich:

 • Sprawność[%] - o tym parametrze decyduje rodzaj wymiennika zamontowanego w rekuperatorze. Najwyższe wartości osiągają wymienniki przeciwprądowe, które są w stanie odzyskać do 95% ciepła powietrza wywiewanego z budynku. W rekuperatorach można spotkać również wymienniki obrotowe czy krzyżowe, które mają jednak niższą sprawność, ale są za to często tańsze. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ pośrednio na skuteczność wymiennika ciepła jest obudowa. Powinna ona posiadać odpowiednią izolację po to, żeby ciepło odzyskane na wymienniku nie zostało częściowo utracone.
 • Wydajność[m3/h] i spręż dyspozycyjny[Pa] - wydajność to ilość powietrza, jaka przepływa przez centralę w określonym czasie. Najczęściej wartość tą podaje się w metrach sześciennych na godzinę. Wydajność jest ściśle związana ze sprężem dyspozycyjnym, czyli wielkością, która określa opór przepływu (jego jednostka to Pascal) instalacji jaką rekuperator może pokonać zachowując określoną wydajność. Np. wydajność 300m3/h przy 200Pa sprężu dyspozycyjnego oznacza, że przy takich stratach ciśnienia, taki przepływ będzie zachowany. Jeśli opory będą wyższe, przepływ (wydajność) będzie mniejszy. Im wyższe opory przepływu tym przepływ jest mniejszy. Wymagana wydajność rekuperatora powinna być wyliczona w projekcie instalacji.
 • Zapotrzebowanie na energię [W] - każdy rekuperator aby pracować potrzebuje energii elektrycznej. Energia ta jest pobierana przez wentylatory, które zapewniają przepływ powietrza w rekuperatorze. Wybierając urządzenie najlepiej jest wybrać takie, które posiada wentylatory na prąd stały. Są one znacznie mniej energochłonne niż wentylatory na prąd zmienny. Obecnie znaczna ilość jednostek posiada już wentylatory właśnie na prąd stały.
 • Filtry - przy wyborze rekuperatora należy zwrócić uwagę na koszt filtrów. Zdecydowana większość rekuperatorów posiada filtry klasy EU4. Ważne jest, żeby nie były one zbyt drogie, ponieważ istnieje konieczność ich wymiany przynajmniej dwa, trzy razy w ciągu roku.
 • Głośność [dB] - to kolejny ważny parametr pracy centrali. Tym bardziej ważnym, że zły wybór może nam się przypominać każdej nocy. Należy zwrócić baczną uwagę na tę wartość, która najczęściej w katalogach podawana jest na dwa sposoby: - poziom natężenia dźwięku w przewodzie, lub - poziom emisji hałasu do otoczenia w odległości 1 metra od urządzenia. Oczywiście wartość dźwięku emitowana przez rekuperator powinna być możliwie jak najniższa. Tu należy zaznaczyć, że nawet w przypadku głośniejszego rekuperatora prawidłowo zaprojektowana instalacja jest w stanie wytłumić hałas.
 • Sterowanie - obecnie prawie wszystkie rekuperatory posiadają sterowanie o sporych możliwościach takich jak: programowanie prędkości wentylatorów w trybie tygodniowym, możliwość nastawienia i odczytów parametrów temperatury czy wskaźniki zabrudzenia filtrów i wiele, wiele innych. W przypadku sterownika należy skupić się na wyborze takiego, który jest prosty w obsłudze i oczywiście nie „odstrasza” swoim wyglądem. Czasem warto się zastanowić czy takie sterowanie jest nam potrzebne, czy może wystarczy zwykły - a przez to tańszy - sterownik, który przełącza jedynie prędkości biegowe wentylatorów. Tu wybór zależy już w głównej mierze od upodobań kupującego.
 • Pozostałe funkcje rekuperatora - wybierając rekuperator należy zwrócić uwagę czy posiada on wyposażenie "standardowe":
  • układ antyzamrożeniowy - układ chroniący wymiennik przed szronieniem przy skrajnie niskich temperaturach. Dobry system antyzamrożeniowy nie powinien dopuścić do zatrzymania pracy wentylatora nawiewnego podczas odmrażania wymiennika ciepła.
  • Bypass - rozwiązanie, które pozwala na ominięcie wymiennika ciepła w rekuperatorze. Obejście to wykorzystywane jest zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy temperatura na zewnątrz nie wymaga podgrzewania powietrza wchodzącego z zewnątrz. Element ten przydatny jest również w przypadku, gdy do rekuperatora podłączony jest gruntowy wymiennik ciepła. Nie pozwala to wówczas na podgrzanie powietrza schłodzonego w gruntowym wymienniku ciepła w okresie letnim.

Bardzo ważne - Nawet najlepszy rekuperator nie zapewni nam prawidłowej pracy instalacji, jeśli nie będzie ona zaprojektowana i wykonana w prawidłowy sposób!