Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Koszt wcale nie jest wysoki, choć jak każda instalacja czy jakikolwiek inny komponent w gospodarstwie domowym ma swoją cenę. Rekuperator – w zależności od rodzaju i posiadanych funkcjonalności – ma zróżnicowaną wartość. Koszty zależne są od wielu czynników. Wpływ na to mają:

  • kubatura domu;
  • ilość i przeznaczenie znajdujących się pomieszczeń w budynku,
  • wybrane urządzenie,
  • sposób dystrybucji powietrza (kanały sztywne, elastyczne lub inne),
  • dodatkowe urządzenia (np. gruntowy wymiennik ciepła, jednostka chłodząca Artic),
  • możliwości prowadzenia przewodów,
  • wymagania i oczekiwania inwestora.

Jak widać, czynników jest dość sporo i każdy z nich w bezpośredni sposób wpływa na koszt rekuperacji. Kontynuując odpowiedź na zadane pytanie, cena rekuperatora z innymi kosztami instalacyjnymi może się wahać od 12 000 – 13 000 PLN nawet do kilkudziesięciu tysięcy PLN w ekstremalnych przypadkach. Chcąc się dowiedzieć, jaki jest faktycznie koszt takiej instalacji w przypadku konkretnego domu najlepiej wysłać zapytanie ofertowe do firmy zajmującej się tym zagadnieniem, wtedy poznamy realną cenę rekuperatora oraz koszt wykonania tego typu instalacji. Trzeba zaznaczyć, że im wcześniej zdecydujemy się na ten system wentylacji, tym mniejsze koszty za nią poniesiemy. Więc nie ma na co czekać. Zapytaj ile będzie kosztować rekuperacja w Twoim domu! wycena jest bezpłatna!

Na co zwrócić uwagę?

Nie jest łatwą sprawą wybór takiego urządzenia jak rekuperator. Cena nie jest jedynym istotnym elementem. Trudność mogą mieć zwłaszcza osoby, które pierwszy raz spotykają się z tym tematem. Na co zwrócić uwagę? Co jest ważne przy jego wyborze? Warto w takim przypadku zdać się na wiedzę doświadczonego inżyniera, który doradzi nam urządzenie spełniające nasze oczekiwania. Żeby jednak wiedzieć dlaczego akurat to urządzenie jest polecane, należy posiadać minimalną wiedzę o cechach, które decydują o funkcjonalności rekuperatora.

Poniżej najważniejsze z nich:

  • Sprawność[%] – o tym parametrze decyduje rodzaj wymiennika zamontowanego w urządzeniu. Najwyższe wartości osiągają wymienniki przeciwprądowe, które są w stanie odzyskać do 95% ciepła powietrza wywiewanego z budynku. Można spotkać również wymienniki obrotowe czy krzyżowe, które mają jednak niższą sprawność, ale są za to często tańsze. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ pośrednio na skuteczność wymiennika ciepła jest obudowa. Powinna ona posiadać odpowiednią izolację po to, żeby ciepło odzyskane na wymienniku nie zostało częściowo utracone.
  • Wydajność[m3/h] i spręż dyspozycyjny[Pa] – wydajność to ilość powietrza, jaka przepływa przez centralę w określonym czasie. Najczęściej wartość tę podaje się w metrach sześciennych na godzinę. Wydajność jest ściśle związana ze sprężem dyspozycyjnym, czyli wielkością, która określa opór przepływu (jego jednostka to Pascal) instalacji jaką rekuperator może pokonać zachowując określoną wydajność. Np. wydajność 300m3/h przy 200Pa sprężu dyspozycyjnego oznacza, że przy takich stratach ciśnienia, taki przepływ będzie zachowany. Jeśli opory będą wyższe, przepływ (wydajność) będzie mniejszy. Im wyższe opory przepływu, tym przepływ jest mniejszy. Wymagana wydajność urządzenia powinna być wyliczona w projekcie instalacji.
  • Zapotrzebowanie na energię [W] – każdy rekuperator, aby pracować potrzebuje energii elektrycznej. Energia ta jest pobierana przez wentylatory, które zapewniają przepływ powietrza w urządzeniu. Wybierając sprzęt najlepiej jest wybrać taki, który posiada wentylatory na prąd stały. Są one znacznie mniej energochłonne niż wentylatory na prąd zmienny. Obecnie znaczna ilość jednostek posiada już wentylatory właśnie na prąd stały.
  • Filtry – przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na koszt filtrów. Zdecydowana większość sprzętu posiada filtry klasy EU4. Ważne jest, żeby nie były one zbyt drogie, ponieważ istnieje konieczność ich wymiany przynajmniej dwa, trzy razy w ciągu roku.
  • Głośność [dB] – to kolejny ważny parametr pracy centrali. Tym bardziej ważny, że jego zły wybór może nam się przypominać każdej nocy. Należy zwrócić baczną uwagę na tę wartość, która najczęściej w katalogach podawana jest na dwa sposoby: 1) poziom natężenia dźwięku w przewodzie, lub 2) poziom emisji hałasu do otoczenia w odległości 1 metra od urządzenia. Oczywiście wartość dźwięku emitowana przez urządzenie powinna być możliwie jak najniższa. Tu należy zaznaczyć, że nawet w przypadku głośniejszego rekuperatora prawidłowo zaprojektowana instalacja jest w stanie wytłumić hałas.
  • Sterowanie – obecnie prawie wszystkie rekuperatory posiadają sterowanie o sporych możliwościach takich jak: programowanie prędkości wentylatorów w trybie tygodniowym, możliwość nastawienia i odczytów parametrów temperatury czy wskaźniki zabrudzenia filtrów i wiele, wiele innych. W przypadku sterownika należy skupić się na wyborze takiego, który jest prosty w obsłudze i oczywiście nie „odstrasza” swoim wyglądem. Czasem warto się zastanowić czy takie sterowanie jest nam potrzebne, czy może wystarczy zwykły – a przez to tańszy – sterownik, który przełącza jedynie prędkości biegowe wentylatorów. Tu wybór zależy już w głównej mierze od upodobań kupującego.
  • Pozostałe funkcje rekuperatora – wybierając urządzenie należy zwrócić nie tylko uwagę na cenę , ale także czy posiada on wyposażenie „standardowe”, a mianowicie:
    – układ chroniący wymiennik przed szronieniem przy skrajnie niskich temperaturach. Dobry system antyzamrożeniowy nie powinien dopuścić do zatrzymania pracy wentylatora nawiewnego podczas odmrażania wymiennika ciepła.
    – Bypass – rozwiązanie, które pozwala na ominięcie wymiennika ciepła w urządzeniu. Obejście to wykorzystywane jest zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy temperatura na zewnątrz nie wymaga podgrzewania powietrza wchodzącego z zewnątrz. Element ten przydatny jest również w przypadku, gdy do urządzenia podłączony jest gruntowy wymiennik ciepła. Nie pozwala to wówczas na podgrzanie powietrza schłodzonego w gruntowym wymienniku ciepła w okresie letnim.

Bardzo ważne – Nawet najlepszy rekuperator nie zapewni nam prawidłowej pracy instalacji, jeśli nie będzie ona zaprojektowana i wykonana w prawidłowy sposób!

gwarancja

Rekuperacja

Co to jest?

Rekuperacja to, najprościej rzecz ujmując, odzysk ciepła z powietrza wydmuchiwanego. Odpowiednio skonstruowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia nie tylko stały dopływ świeżego powietrza, ale jest także systemem pozwalającym wydatnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną danego budynku.

Ile kosztuje?

Najważniejszym elementem całego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest rekuperator, dlatego też tak istotny jest jego wybór. Od niego zależy odpowiednia wydajność wymiany powietrza, energooszczędność oraz niezawodność całej instalacji. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi wyboru rekuperatora.

Czy to się opłaca?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wybierana jest właśnie z uwagi na oszczędności jakie przynosi. Optymalny projekt uwzględniający nowoczesne podzespoły, urządzenia oraz fachowy montaż gwarantują niezwykle szybki zwrot inwestycji oraz zminimalizowanie uciążliwych kosztów eksploatacyjnych.

 

Czy wentylacja jest potrzebna?

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest bardzo istotna zarówno dla zdrowia człowieka jak i dla samego budynku. W zużytym powietrzu gromadzi się dwutlenek węgla, szkodliwe substancje pochodzące z tworzyw sztucznych, klejów, ale także wilgoć sprzyjająca rozwojowi grzybów czy też innych mikroorganizmów.

 

Projekt wentylacji

Kilka słów o projektowaniu instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.