Rekuperacja - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Zapraszamy do skorzystania z nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez firmę Comfortis z Wrocławia. Terminu rekuperacja używa się wymiennie z określeniem wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to rodzaj instalacji, na którą składa się specjalne urządzenie, czyli rekuperator powietrza (serce układu, w którym odbywa się odzysk ciepła) oraz sieć rozprowadzająca powietrze po budynku. Zaleca się wybór urządzenia w konsultacji z profesjonalistą zajmującym się wentylacją z odzyskiem ciepła, ponieważ to właśnie ten element stanowi o takich cechach instalacji, jak:

  • oszczędność – zarówno energii jak i niskie koszty eksploatacji,
  • wysoka sprawność,
  • odpowiednia wydajność,
  • niezawodność,
  • wygoda korzystania z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Rysunek: schemat rekuperacji

Należy jednak pamiętać że mamy w tym przypadku do czynienia nie tylko z urządzeniem, ale również z systemem dystrybucji powietrza, którego odpowiednie zaprojektowanie zapewni nam prawidłową pracę instalacji. System taki składa się z kanałów wentylacyjnych, z jednej strony zakończonych tak zwanymi żaluzjami, przez które powietrze jest wprowadzane do domu oraz wyrzucane na zewnątrz (czasem zamiast żaluzji stosuje się czerpnie i wyrzutnie dachowe), a z drugiej anemostatami (zamiennie kratkami), które nawiewają powietrze do pomieszczeń bądź je stamtąd usuwają. Cały układ ma za zadanie doprowadzać świeże powietrze do pomieszczeń i usuwać zużyte, wilgotne na zewnątrz.

W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

W okresie zimowym, kiedy mamy niskie temperatury na dworze rekuperator powietrza ogrzewa świeże powietrze czerpane z zewnątrz na wymienniku ciepła powietrzem, które zostaje usunięte z pomieszczeń budynku. Dzięki temu napływające do domu strumienie posiadają znacznie wyższą temperaturę niż te, które byłoby doprowadzone do budynku za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Ciepłe i wilgotne powietrze, które jest usuwane z pomieszczeń poprzez wymiennik i oddaje swoje ciepło. Cały proces zachodzący w instalacji przebiega niemal bezgłośnie i przy niskim zużyciu energii elektrycznej.

Na całość systemu składają się dobrze dopasowane komponenty, które odpowiednio zamontowane stanowią gwarancję płynnej i bezawaryjnej pracy. Poza podstawowymi, niezbędnymi elementami, takimi jak rekuperator powietrza, system może także posiadać wyposażenie dodatkowe jak:

  • presostat – czujnik, który informuje nas o konieczności wymiany filtrów,
  • gruntowy wymiennik ciepła (GWC),
  • nagrzewnica powietrza (wstępna lub wtórna),
  • chłodnica – wymiennik ciepła współpracujący często z pompą ciepła,
  • jednostki chłodnicze takie jak Artic czy comfocool (współpracujące tylko z wybranymi rekuperatorami).

Zachęcamy do współpracy.